Question: How Much Did A Can Of Coke Cost In 1960?

How much did a hamburger cost in 1960?

In 1960, your burger cost an average of just $0.21.

$0.21 in 1960 is equal to about $1.81 in August 2018, according to the US Bureau of Labor Statistics Consumer Price Index inflation calculator..

How much did butter cost in 1960?

Retail Prices of Selected Foods in U.S. Cities, 1890–2015YearFlour (5 lbs)Butter (lb)196055.474.9195553.870.9195049.172.9194532.150.716 more rows

How much did a loaf of bread cost in 1960?

The Price of BreadYEARCost of 1 lb. of BreadFederal Minimum Wage1950$0.12$0.751960$0.23$1.001970$0.25$1.601980$0.50$3.105 more rows

What is my Coke bottle worth?

Values can range from a few dollars to hundreds or even thousands: Regular, vintage Coke bottles start at around $10, and anniversary models or special editions can sell for about $30, reports Country Living.

How much is an empty can of Coke worth?

1. Coca-Cola Factory Error Unopened Can, $250,000. There are a couple of these lying around in the world — Coke cans that come empty. If this ever happens to you, KEEP THAT CAN.

What is highly collectible right now?

Comic Books. Comic books are still a very popular collector’s item — and the more vintage and rare your comic book is, the more it’s worth. … Coins. Coin collectors truly enjoy a valuable hobby. … Stamps. … Dolls. … Action Figures. … Board Games. … Trading Cards. … ‘Star Wars’ Collectibles.More items…•

How much did a bottle of Coke cost in 1960?

Between 1886 and 1959, the price of a 6.5-oz glass or bottle of Coca-Cola was set at five cents, or one nickel, and remained fixed with very little local fluctuation.

How much did a hot dog cost in 1960?

Pie was only 35 cents a slice, an ice-cream sundae was 40 cents, and coffee or a soft drink cost 10 cents. By the way, if you wanted to grab a quick bite at a lunch counter, you could get a hot dog and a coke for 49 cents.

What was considered a good salary in 1960?

For the country as a whole, the average (median) income of families in 1960 was $5,600; but, for families headed by persons 65 years and over, the average was only $2,900, according to estimates released today by the Bureau of the Census, Department of Commerce.

How much was $10 in the 60’s?

In other words, $10 in 1960 is equivalent in purchasing power to about $87.53 in 2020, a difference of $77.53 over 60 years….Value of $10 from 1960 to 2020.Cumulative price change775.34%Price difference ($10 base)$77.53CPI in 196029.600CPI in 2020259.101Inflation in 19601.72%3 more rows

How much did a car cost in 1960?

In 1960 the average new car costs about 2,752 dollars, and a gallon was gas was around 31.

How much did a pizza cost in 1960?

In 1960, the fare was 15 cents. That was what a slice of pizza cost, too. By the early 70’s, the fare had risen to 35 cents.

What is the rarest Coca Cola bottle?

Among many fresh-to-market pieces featured is this Coca-Cola Root Glass Co. Modified Prototype Bottle. This is the only known bottle of its type that has surfaced completely intact. An “extremely rare and important” 104-year-old Coca-Cola bottle is about to go under the hammer for a starting bid of $150,000.

How much did a can of Coke cost in 1970?

In 1970 which was 47 years ago the cost of coke was only 5 cents.

How much did things cost in 1960?

PricesCost of a new home:$16,500.00Cost of a new car:$Cost of a first-class stamp:$0.04Cost of a gallon of regular gas:$0.31Cost of a dozen eggs:$0.571 more row

How much did a home cost in 1960?

In 1960, the median home value in the U.S. was $11,900, which is the equivalent of around $98,000 in today’s dollars, and in 2000, SLH notes, it rose to over $170,000. And it has only kept rising. As of April 2018, the median home value has ballooned to over $210,200, according to Zillow.

How much did a pizza cost in 1970?

Sep 19, 2015 · The cost of a slice pizza in 1970 is 35 cents.

How much did a dozen eggs cost in 1970?

PricesCost of a new home:$26,600.00Median Household Income:$8,734.00Cost of a first-class stamp:$0.06Cost of a gallon of regular gas:$0.36Cost of a dozen eggs:$0.622 more rows